Katolikus Kisokos
Sokan tudják, hogy a hagyományos adventi koszorún 3 lila és 1 rózsaszín gyertyát és/vagy szalagot találunk. A „trendi” koszorúkra már a legtöbben négy egyforma gyertyát helyeznek, ugyanakkor a modernebb változatok esetében is megfigyelhető olykor, hogy egy gyertya eltérő színű, vagy 3 szorosan egymás mellett helyezkedik el, 1 pedig a koszorú másik oldalán.
Sokan azt gondolják, hogy ez az eltérő színű vagy elhelyezésű gyertya az, amelyet utolsónak kell meggyújtani, hiszen afféle „cél” benyomását kelti, ahova el kell jutni a sorozatos gyújtogatás végére. Ez a logika azonban helytelen.
Az eltérő (hagyományosan rózsaszín) színű vagy elhelyezkedésű gyertya a 3. a sorban, tehát karácsonyt megelőzően az utolsó előtti vasárnap gyújtjuk meg.
MIÉRT?
Az egyházi évben a két legjelentősebb ünnepet több hetes bűnbánati időszak előzi meg, mely során a katolikus hívők az Egyház által felkínált ősi módokon (pl. lelkigyakorlatok, böjt, jócselekedetek, adakozás, bűnbánattartás, szentgyónás) mintegy „lelki nagytakarítást” végezve készülnek a közelgő nagy ünnepre. Ezen időszakok színe a liturgiában a viola (lila), mely komorsága miatt hagyományosan a bűnbánat megjelenítője. Ezért visel a miséző pap húsvét előtt nagyböjtben, valamint karácsony előtt adventben lila színű miseruhát. Ugyanakkor mindkét időszak felének elmúltával van egy vasárnap, ami megtöri a szomorkás hangulatot a mise kezdőénekével. Adventben a 3. vasárnap ez a következő Szent Pál apostolnak a Filippiekhez írt leveléből: „Örvendjetek az Úrban szüntelen! Újra csak azt mondom: örvendjetek! (…) Az Úr közel van.”
A karácsony közelsége miatt örvendezünk, az örömnek pedig mindig a fehér a színe (nagy ünnepeken ezért visel a pap fehér vagy arany színű ruhát, ahogy karácsonykor is). De akkor miért rózsaszín ez a gyertya? A megoldáshoz egy kis színkeverést kell alkalmazni…
Ha a bűnbánat színét, a lilát összekeverjük az öröm színével (fehér), amely öröm még nem teljes, hiszen a szomorkás böjti időbe vegyül bele, akkor rózsaszínt kapunk.
Éppen ezért advent 3. vasárnapján megtörik a visszafogottság. A szentmise alatt az orgona szólhat ünnepélyesebben, az oltárra virág is kerülhet, a pap viola színű miseruha helyett rózsaszínt is választhat. Ez utóbbi korunkban sokszor megmosolyogtatja a hívőket, ám a mai divatban uralkodó felfogással ellentétben a rózsaszín a középkortól a XIX. századig kifejezetten a férfiak színe volt. Ugyanakkor a kéket sokkal inkább nőiesnek tartották, hiszen a Boldogságos Szűz Máriát is mindig kék köpennyel ábrázolták és jelenítik is meg mind a mai napig.
Ha érdekesnek találtad bejegyzésünket, oszd meg másokkal is!
HOGYAN ÉS MIÉRT ALAKULT KI A SZEMÉLYES GYÓNÁS?
Az Egyház már az első évtizedekben is meg volt győződve arról, hogy Krisztustól hatalmat kapott a bűnösök figyelmeztetésére és kizárására (vö. Máté evangéliuma 18,17).
MIK AZOK AZ „IRGALMASSÁG CSELEKEDETEI”
„Mit használ, testvéreim, ha valaki azt mondja, hogy van hite, cselekedetei azonban nincsenek?”
MIÉRT TAKARJÁK EL NAGYBÖJTBEN AZ OLTÁRKÉPEKET
Nagyböjtben az az egyház szándéka, hogy semmi ne vonja el a figyelmünket a lényegről.
MIK AZOK A STÁCIÓK?
Vannak még berendezési tárgyak, melyek csak katolikus templomban láthatók. Ezek a templomhajó, vagyis a hívek számára fenntartott rész falain látható kis képek.
MELYEK A KATOLIKUS BÖJTI ELŐÍRÁSOK?
Húshagyókedden lezárul az egyházi év Urunk megkeresztelkedése ünnepétől kezdődött rövidebbik évközi időszaka.
MIÉRT ÍR ELŐ A KATOLIKUS EGYHÁZ A HÍVEINEK BÖJTÖLÉST MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS? (I.)
Torkos csütörtökön elődeink megkezdték a farsang utolsó napjait, amely az evésről, ivásról, mulatozásról szólt a húsvétot megelőző nagyböjti időszak előtt.
MITŐL FÜGG, HOGY MIKOR MILYEN SZÍNŰ RUHÁBAN VAN A PAP?
A katolikus papok több különféle színű ruhába öltöznek a liturgikus alkalmakon. Ezt azonban nem a kedvük szerint válogatják.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (III.)
Most áttérünk az időjelzés célját szolgáló harangozásokra. Semmilyen előírt imát nem kell mondani azon harangszókra, melyek a szertartások közeledtét vagy kezdetét jelzik.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (II.)
Magyarországon a katolikus templomok többségében – ahogy oroszlányi templomunk tornyában is – pénteken délután 3 órakor is megszólal a nagyharang 2-3 percre.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (I.)
Elődeink mikor meghallották a különböző méretű harangok szavát a nap különböző szakaszaiban, akkor rögtön tudták, hogy miért szólnak.
MIÉRT KELL MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS HARANGOZNI?
Nem csak azért kongatják meg, hogy az időt jelezzék, hanem mélyebb jelentéstartalommal bír.