Katolikus Kisokos – 5. rész
Elődeink mikor meghallották a különböző méretű harangok szavát a nap különböző szakaszaiban, akkor rögtön tudták, hogy miért szólnak. Manapság már sokszor szinte csak a déli harangszó kialakulásának története ismerős, ezért érdemes felfrissíteni a tudásunkat, hiszen a harangszó nemcsak egy szép hagyomány, hanem minden harangozásnak jelentése van.
Jelentéstartalom szerint alapvetően kétféle harangozást különböztetünk meg, melyek közül ebben a részben az elsővel kezdünk foglalkozni:
IMÁRA SZÓLÍTÓ HARANGOZÁSOK
Napszaki ún. „Úrangyala” harangozások
A katolikus templomokban minden hajnalban, délben és este 2-3 percig szól egy nagyobb méretű harang. Ez nemcsak az adott napszakot jelzi, hanem imára szólít. Sokan tudják, hogy az iszlám vallásban a híveknek kötelező a napi ötszöri ima, melyre a müezzin hangos éneke szólítja őket. A katolikus hívőnek azonban a napját ugyanígy meg kell(ene) szentelnie imával. A különböző napszakokban kötelezően végzett ima a szerzetesek, majd a papok körében már a középkor elején megszületett. Az egyszerű hívek a zsolozsma 7 imaidejét munkájuk miatt nem mindig tudták elvégezni, ám számukra is kialakult a nap megszentelésének egy különleges módja.
A középkorban a pápák sorra rendelték el, hogy a hívők a hajnalban, délben és este megszólaló harang szavára mondjanak el 3 Üdvözlégy Máriát. Ezt aztán a ferencesek a XIII. században egy önálló imává bővítették, melyet ma Úrangyalának (latinul Angelus) hívunk.
Azóta is kötelező minden katolikus templomban a hajnali, déli és esti harangszó, mely ezen imádság elmondására szólít fel. Mikor felébredünk kérjük az Isten áldását a napunkra, délben, munkánk során megpihenve további erőért fohászkodunk, este pedig hálát adunk a kapott kegyelmekért, miközben az imában Jézus életének legjelentősebb eseményeiről elmélkedünk. Az ima szövege ide kattintva érhető el: https://www.esztergomi-ersekseg.hu/…/alapv…/az-urangyala
A reggeli és esti Úrangyalára szóló harangozások
Időpontja településenként változhat a helyi szokások szerint. Templomunkban minden nap reggel 6 órakor, 12 órakor, valamint este 19 órakor (nyári időszakban Szent György napjától, április 24-től Szent Mihály napjáig, vagyis szeptember 29-ig 20 órakor) hív a nagyharang 2 percig az Úrangyala imára.
Csendítés az elhunytakért való imára
Az esti Úrangyala-harangszó után minden katolikus templomban megszólal még a legkisebb harang, az ún. lélekharang. Ez arra szólít fel, hogy minden elhunyt lelki üdvéért mondjunk el a nap végén egy Miatyánkot és egy Üdvözlégy Máriát hozzátéve végül: „Adj Uram örök nyugodalmat nekik és az örök világosság fényeskedjék nekik! Nyugodjanak békességben! Amen”
A következő részben tovább foglalkozunk az imádságra szólító harangozásokkal. Többek között megtudhatjuk, hogy miért harangoznak a katolikusok minden pénteken délután 3 órakor.
Kép: Jean-François Millet – Angelus
HA TETSZETT OSZD MEG MÁSOKKAL IS!
HOGYAN ÉS MIÉRT ALAKULT KI A SZEMÉLYES GYÓNÁS?
Az Egyház már az első évtizedekben is meg volt győződve arról, hogy Krisztustól hatalmat kapott a bűnösök figyelmeztetésére és kizárására (vö. Máté evangéliuma 18,17).
MIK AZOK AZ „IRGALMASSÁG CSELEKEDETEI”
„Mit használ, testvéreim, ha valaki azt mondja, hogy van hite, cselekedetei azonban nincsenek?”
MIÉRT TAKARJÁK EL NAGYBÖJTBEN AZ OLTÁRKÉPEKET
Nagyböjtben az az egyház szándéka, hogy semmi ne vonja el a figyelmünket a lényegről.
MIK AZOK A STÁCIÓK?
Vannak még berendezési tárgyak, melyek csak katolikus templomban láthatók. Ezek a templomhajó, vagyis a hívek számára fenntartott rész falain látható kis képek.
MELYEK A KATOLIKUS BÖJTI ELŐÍRÁSOK?
Húshagyókedden lezárul az egyházi év Urunk megkeresztelkedése ünnepétől kezdődött rövidebbik évközi időszaka.
MIÉRT ÍR ELŐ A KATOLIKUS EGYHÁZ A HÍVEINEK BÖJTÖLÉST MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS? (I.)
Torkos csütörtökön elődeink megkezdték a farsang utolsó napjait, amely az evésről, ivásról, mulatozásról szólt a húsvétot megelőző nagyböjti időszak előtt.
MITŐL FÜGG, HOGY MIKOR MILYEN SZÍNŰ RUHÁBAN VAN A PAP?
A katolikus papok több különféle színű ruhába öltöznek a liturgikus alkalmakon. Ezt azonban nem a kedvük szerint válogatják.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (III.)
Most áttérünk az időjelzés célját szolgáló harangozásokra. Semmilyen előírt imát nem kell mondani azon harangszókra, melyek a szertartások közeledtét vagy kezdetét jelzik.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (II.)
Magyarországon a katolikus templomok többségében – ahogy oroszlányi templomunk tornyában is – pénteken délután 3 órakor is megszólal a nagyharang 2-3 percre.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (I.)
Elődeink mikor meghallották a különböző méretű harangok szavát a nap különböző szakaszaiban, akkor rögtön tudták, hogy miért szólnak.
MIÉRT KELL MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS HARANGOZNI?
Nem csak azért kongatják meg, hogy az időt jelezzék, hanem mélyebb jelentéstartalommal bír.