Katolikus Kisokos – 6. rész
Az előző részben az imádságra szólító harangozások közül a reggel, délben és este megszólaló Úrangyalára hívó harangszóról, valamint a napi utolsó harangszóról, a halottakért való imára szólító csendítésről szóltunk. Ma a többi imádságra szóló harangozást ismertetjük:
PÉNTEK 15 ÓRAI HARANGSZÓ
Magyarországon a katolikus templomok többségében – ahogy oroszlányi templomunk tornyában is – pénteken délután 3 órakor is megszólal a nagyharang 2-3 percre. Ekkor Jézus kereszthalálára emlékezünk, mely ebben az időpontban történt. Kötelezően előírt ima erre a harangozásra nincs. Régi szertartáskönyvek egy Hiszekegy, Miatyánk és Üdvözlégy Mária elmondását ajánlják a végén hozzátéve a fohászt: Imádunk Téged Krisztus és áldunk Téged, mert szent kereszted által megváltottad a világot!
HALOTTI HARANGOZÁSOK
A legsokszínűbb harangozási szokások hazánk területén temetésekhez kapcsolódóan alakult ki. Az, hogy a halottat mikor, hányszor, milyen harangokkal harangozzák ki szinte településenként változik. Mivel a templomtornyok többségében 3-4 harang is van, ezért különböző méretű harangok megszólaltatásának módjával jelezni tudták a régi harangozók a település lakóinak, hogy nő, férfi vagy gyermek a halott, sőt, egyes vidékeken még azt is, hogy kb. milyen életkorú.
A katolikus vidékek többségén a halálhír érkezésekor először a templom legkisebb harangját, az ún. lélekharangot szólítják meg, mely esténként is szól a halottakért való imára. Ezt gyermek halála esetén egyszer, nő halála esetén kétszer, egy rövid megszakítással, férfi halála esetén pedig háromszor, két rövid szünet közbeiktatásával szokták megszólaltatni. Ezt követően a temetés időpontjáig a halottat több alkalommal „kiharangozzák”, vagyis a lelki üdvéért való imára hívják a település lakóit.
Ezek a szokások már főleg csak kisebb településeken, falvakban élnek. Templomunkban külön halotti harangozások nincsenek, csupán az urnatemetőnknél zajló búcsúztatásokkor szólal meg a lélekharang, ameddig az elhunyt földi maradványait a gyászmenet az urnafalig kíséri.
A következő részben a nem imádságra hívó, hanem csupán kifejezetten időjelző harangozásokkal fogunk megismerkedni.
HA TETSZETT OSZD MEG MÁSOKKAL IS!
HOGYAN ÉS MIÉRT ALAKULT KI A SZEMÉLYES GYÓNÁS?
Az Egyház már az első évtizedekben is meg volt győződve arról, hogy Krisztustól hatalmat kapott a bűnösök figyelmeztetésére és kizárására (vö. Máté evangéliuma 18,17).
MIK AZOK AZ „IRGALMASSÁG CSELEKEDETEI”
„Mit használ, testvéreim, ha valaki azt mondja, hogy van hite, cselekedetei azonban nincsenek?”
MIÉRT TAKARJÁK EL NAGYBÖJTBEN AZ OLTÁRKÉPEKET
Nagyböjtben az az egyház szándéka, hogy semmi ne vonja el a figyelmünket a lényegről.
MIK AZOK A STÁCIÓK?
Vannak még berendezési tárgyak, melyek csak katolikus templomban láthatók. Ezek a templomhajó, vagyis a hívek számára fenntartott rész falain látható kis képek.
MELYEK A KATOLIKUS BÖJTI ELŐÍRÁSOK?
Húshagyókedden lezárul az egyházi év Urunk megkeresztelkedése ünnepétől kezdődött rövidebbik évközi időszaka.
MIÉRT ÍR ELŐ A KATOLIKUS EGYHÁZ A HÍVEINEK BÖJTÖLÉST MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS? (I.)
Torkos csütörtökön elődeink megkezdték a farsang utolsó napjait, amely az evésről, ivásról, mulatozásról szólt a húsvétot megelőző nagyböjti időszak előtt.
MITŐL FÜGG, HOGY MIKOR MILYEN SZÍNŰ RUHÁBAN VAN A PAP?
A katolikus papok több különféle színű ruhába öltöznek a liturgikus alkalmakon. Ezt azonban nem a kedvük szerint válogatják.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (III.)
Most áttérünk az időjelzés célját szolgáló harangozásokra. Semmilyen előírt imát nem kell mondani azon harangszókra, melyek a szertartások közeledtét vagy kezdetét jelzik.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (II.)
Magyarországon a katolikus templomok többségében – ahogy oroszlányi templomunk tornyában is – pénteken délután 3 órakor is megszólal a nagyharang 2-3 percre.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (I.)
Elődeink mikor meghallották a különböző méretű harangok szavát a nap különböző szakaszaiban, akkor rögtön tudták, hogy miért szólnak.
MIÉRT KELL MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS HARANGOZNI?
Nem csak azért kongatják meg, hogy az időt jelezzék, hanem mélyebb jelentéstartalommal bír.