Minden templom legnagyobb helyi ünnepe védőszentjének emléknapja, vagyis a búcsú. Oroszlányi templomunk patrónusa Szent József, a munkás, akit 1955 óta május 1-jén ünneplünk. Szeretettel várunk mindenkit, különösen egyházközségünk tagjait szombaton délelőtt 10 órakor az ünnepi búcsúi szentmisére, mely az idei Szent József évnek is kiemelt eseménye közösségünkben.
Búcsúnk ünnepén nagy örömmel köszöntünk Urunk, Istenünk!
Templomunk a te házad és a mennyország kapuja. Az ószövetségben csodájára jártak Salamon ékes templomának, pedig abban csak a föld termését és állatokat mutattak be áldozatul szent Fölségednek.
A mi templomunk , ha külsejében szerényebb is, hasonlíthatatlanul dicsőbb, mert benne a kegyelmek bőséges áradata ömlik reánk. Itt lettünk gyermekeiddé a keresztségben. A bérmálásban Szentlelked szállt le ránk. Szent Fiad naponként megújítja benne keresztáldozatát, és oltárához hív, hogy szent testével és vérével tápláljon. Bűneinket már ismételten megbocsátottad gyóntatószékeiben. A jegyesek itt pecsételik meg örök hűséget ígérő életszövetségüket.
Kérünk mennyei Atyánk, világosítsd meg és erősítsd meg lelkünket szent templomod ünnepén. Növeld bennünk odaadó szeretetedet, hogy földi életünk központjának tekintsünk. Segíts arra is, hogy testünk-lelkünk élő templomod legyen, soha bűnnel ne éktelenítsük, és így méltónak találtassunk, hogy majdan színed látásán örvendhessünk mindörökké. Ámen.
(Praeorator, 67. old.)
HA TETSZETT OSZD MEG MÁSOKKAL IS!
HOGYAN ÉS MIÉRT ALAKULT KI A SZEMÉLYES GYÓNÁS?
Az Egyház már az első évtizedekben is meg volt győződve arról, hogy Krisztustól hatalmat kapott a bűnösök figyelmeztetésére és kizárására (vö. Máté evangéliuma 18,17).
MIK AZOK AZ „IRGALMASSÁG CSELEKEDETEI”
„Mit használ, testvéreim, ha valaki azt mondja, hogy van hite, cselekedetei azonban nincsenek?”
MIÉRT TAKARJÁK EL NAGYBÖJTBEN AZ OLTÁRKÉPEKET
Nagyböjtben az az egyház szándéka, hogy semmi ne vonja el a figyelmünket a lényegről.
MIK AZOK A STÁCIÓK?
Vannak még berendezési tárgyak, melyek csak katolikus templomban láthatók. Ezek a templomhajó, vagyis a hívek számára fenntartott rész falain látható kis képek.
MELYEK A KATOLIKUS BÖJTI ELŐÍRÁSOK?
Húshagyókedden lezárul az egyházi év Urunk megkeresztelkedése ünnepétől kezdődött rövidebbik évközi időszaka.
MIÉRT ÍR ELŐ A KATOLIKUS EGYHÁZ A HÍVEINEK BÖJTÖLÉST MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS? (I.)
Torkos csütörtökön elődeink megkezdték a farsang utolsó napjait, amely az evésről, ivásról, mulatozásról szólt a húsvétot megelőző nagyböjti időszak előtt.
MITŐL FÜGG, HOGY MIKOR MILYEN SZÍNŰ RUHÁBAN VAN A PAP?
A katolikus papok több különféle színű ruhába öltöznek a liturgikus alkalmakon. Ezt azonban nem a kedvük szerint válogatják.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (III.)
Most áttérünk az időjelzés célját szolgáló harangozásokra. Semmilyen előírt imát nem kell mondani azon harangszókra, melyek a szertartások közeledtét vagy kezdetét jelzik.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (II.)
Magyarországon a katolikus templomok többségében – ahogy oroszlányi templomunk tornyában is – pénteken délután 3 órakor is megszólal a nagyharang 2-3 percre.
MIKOR ÉS MIÉRT HARANGOZNAK A KATOLIKUS TEMPLOMOKBAN? (I.)
Elődeink mikor meghallották a különböző méretű harangok szavát a nap különböző szakaszaiban, akkor rögtön tudták, hogy miért szólnak.
MIÉRT KELL MÉG A XXI. SZÁZADBAN IS HARANGOZNI?
Nem csak azért kongatják meg, hogy az időt jelezzék, hanem mélyebb jelentéstartalommal bír.